“Əhalinin partiyalaşma prosesinə münasibəti və iştirakı 90-cı illərdən çox fərqlidir” – REAKSİYA
“Prosesin gedişatı onu göstərir ki, yekunda hakim YAP-dan başqa, cəmi bir neçə partiya qalacaq”.
Bu fikirləri “Siyasi partiyalar haqqında” yeni qanunun tətbiqindən sonra artıq bir neçə partiyanın öz fəaliyyətini rəsmən dayandırmasına münasibət bildirən professor Məhərrəm Zülfüqarlı Yenicag.az-a açıqlamasında deyib.
Onun fikrincə, bu prosesin təbii axarda getməsi nəticəsində mövcud partiyaların sayı təqribən on dəfə azalacaq:
“Mən bu barədə əvvəlki fikirlərimdə də bildirmişdim ki, əgər proses tam ciddiyyəti ilə aparılarsa, o zaman partiyaların əksəriyyətinin üzvlərin sayını əks etdirən beş min imza vermək imkanı yoxdur.
Daha da konkret desəm, ölkədəki təqribən altmış partiya bu tələbə cavab verəcək durumda deyil. Əgər o sayda imza təqdim olunsa belə, onların çoxunun saxta çıxacağı şübhəsizdir.
Bu isə onu göstərir ki, əhalinin partiyalaşma prosesinə münasibəti və iştirakı 90-cı illərdən çox fərqlidir. İnsanlar sanki siyasətlə məşğul olmaqdan yorulublar və indi də partiyalardan kənarda qalmağa üstünlük verirlər.
Ötən illərdə partiyaların sayı süni şəkildə bu həddə çatdırılmışdı. O baxımdan, yeni qanun əsasında bu süni kəmiyyətin saf-çürük edilməsi müsbət haldır. Yəni cəmiyyət bundan sonra mövcudluğu kağız üstündə olan partiyaların yox, real gücə malik partiyaların mübarizəsini görəcək. Prosesin gedişatı onu göstərir ki, yekunda hakim YAP-dan başqa, cəmi bir neçə partiya qalacaq”.