Paşinyan niyə müxalifəti HƏDƏLƏDİ? – “Kifayət qədər sözündə haqq var”
“Paşinyan, mövcud problemlərin onun hakimiyyəti ilə əlaqəli olmadığını göstərmək istəyir. Kifayət qədər sözündə haqq var”.
Bunu Yenicag.az-a açıqlamasında Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın mövcud problemləri özündən əvvəlki hakimiyyətlə əlaqələndirərək rəqiblərini təhdid etməsinin pərdəarxası mesajlarından danışan politoloq Əlabbas Məhərrəmli deyib.
Onun sözlərinə görə, Paşinyanın belə bəyanat səsləndirməsində səbəb mütləq ki, vardır:
“O, hər zaman ritorikasında erməni xalqına istər Petrosyanın, istər Köçəryanın, istərsə də Sarkisyanın həm müharibənin olmasında, həm də Ermənistanın böyük məğlubiyyətə uğramasında əsas bu 3 şəxsin əməyinin böyük olduğunu bildirmək istəyir. Azərbaycan əli qana batan cani cinayətkarlar kimi, həmin şəxsləri də məhkəmə qarşısına çıxaracaq. Qısacası, Paşinyan, mövcud problemlərin onun hakimiyyəti ilə əlaqəli olmadığını göstərmək istəyir. Kifayət qədər sözündə haqq var”.
“Eyni zamanda, Baş nazir sülh prosesi çərçivəsində erməni hərəkatının fəaliyyətinə ehtiyac olmadığını dilə gətirdi. O, başa düşür ki, sülh prosesi davam edirsə, hansı hərəkatdan söhbət gedə bilər? Bunu anladığı üçün sülh müqaviləsinə gedən yolu təmizləmək istəyir. Başqa alternativi də yoxdur. Birmənalı olaraq Azərbaycanın şərtlərini qəbul edib sülhün əldə olunması üçün addımlar atmalıdır”, – deyə o bildirib.