Hollandiyada qondarma “erməni soyqırımı”na qarşı aksiya keçirilib
Hollandiyanın Almelo şəhərində yaşayan azərbaycanlılar və türklər bu şəhərin bələdiyyəsi ərazisindəki Erməni Havari Kilsəsinin önündə qondarma “erməni soyqırımı”na xatirə abidəsinin qoyulmasına öz etirazlarını bildiriblər.
“Birinci dünya savası sırasında Osmanlı imperatorlugu tərəfindən sadiq təbəə diyə adlandırılan erməni qyurddasların çetelər quraraq, dövlətə üsyan etdiyi doguda bir çox kəndə basqın edərək yasli ,cocuq, qadın ayrımı yapmadan qətliamlara girişen çetelər ucbatından dövlətin aldığı qərarla məcburi yerdeyişimi yapılmışdır.
1915-lərdə Anadoluda yasayan əhali sayı 10 milyon civarindaykən necə oldu da bu qədər erməni qətledildi? Belə bir soyqırım yalanını bəhanə ederek Türk dunyasını nüfuzdan salmağa çalışan ermeni diasporunun kilsə ərazilərinə soyqırım xatirəsi adı altında abidələr yapması məntiqə nə qədər uyğundur. Bu mövzuda izin vemeyə yetkili olan bələdiyələrin izni alınmadan heç kes istədiyi yerə abidə ucalda bilməz.
Hollandiya azadlıqkar ölkəsidir, lakin bir qrupun azadlığı digərlərinin azadlığının sərhəddində bitər. Yuzlərcə camiyə sahip Turk toplumu da hər caminin ərazisində bir abidə ucaldarsa, bunun önünə kim keçəcək? Bizler gərək yerli idarəetmənin, gərəksə mərkəzi idaretmənin qoyduğu qanunlara eynilə uymağa çalişan bir toplumuz. Gərəkli izinləri yetkili orqanlardan almadan belə bir hərəkətə yol verməyəcəyimizi elan edirik.
Erməni toplumunu da bu mövzuda duyarlı olmağa dəvət edirik. Bütün Azərbaycan və Türk dərnəklərindən ricamız odur ki, öz duyarlılıqlarını Almelo bələdiyyəsi qarşısında dilə gətirsinlər. Gayəmiz toplumların özləri üçün önəmli saydıqları mövzularda basqalarının da həssas olduğunu gözdən qaçırmamalarıdır.
1914-də dogunun bir çox kəndində minlərcə insanın yandırılaraq qətledildiyi, daha dünən Xocalıda yuzlərcə insanı qətledən ermənilər bu qətliamları nə tez unutdular?
Biz bunları unutmadiq, unutdurmuyacağiq. Bayragı altında yaşadığımız yasalarına eynilə uymak zorunda olduğumuz Hollandiya dövlətimizdən də gözləntimiz bu ölkədə yaşayan hər topluma bərabər məsafədə durmasıdır(musavat.com).